Přežil jsem „prvák“ na FIT ČVUT

Je dost zvykem, že někteří studenti zhodnotí svůj boj ve škole v článku. Řekl jsem si proč ne, napíšu ho taky. Tenhle článek je osobní pohled na první semestr na Českém vysokém učení technickém v Praze na Fakultě informačních technologií.

Na úvod je dobré vědět, že jsem absolventem Střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky s.r.o v Hradci Králové. To mimo jiné znamená, že ze školy jsem si odnesl 4 roky praxe v programování v C#, 2 roky sítí (školení podle CCNA od CISCO), nějaké ty základy z elektrotechniky, webových technologií, výpočetní techniky a mnoho dalšího. Jinými slovy, dá se říct, že jsem byl na studium FITu lépe připraven, než například studenti, kteří absolvovali obecná gymnázia nebo zcela jiné obory. Jestli tomu tak bylo, se dozvíte v průběhu článku 🙂

Příprava na matematiku

Ještě než jsme zcela nastoupili, mohli jsme absolvovat předmět „Přípravný kurz matematiky“, který byl hodnocen 4mi kredity a pokryl více méně látku ze střední školy. Pro absolvování bylo nutné splnit online kvízy a poté závěrečný písemný test, který se psal ke konci září. Povedlo se, získal jsem dokonale přehled o tom, co neumím , odnesl si pár nových „znalostí“ a 4 kredity k tomu.

Čas

Hodně středoškoláků zajímá, jak je to s vytížeností „vysokoškoláka“. Z mého pohledu, mého přístupu ke škole  a zvyku ze střední, to je zatím dost špatné. Na střední nás vedli hodně k praxi, k osobním projektům a příliš těžké učení to nebylo. Zde to je jiné, prvních pár týdnů jsem byl nesvůj. Změní se přístup k učení a dost jsem bojoval s tím, abych ten svůj změnil. Když jsem si to uvědomil, začínalo být pomalu pozdě. Poslední 2 měsíce jsem strávil doháněním a neustálým učením.  Ne, že bych první měsíc nic nedělal. Naopak, poctivě jsem chodil na všechny přednášky, cvičení apod. Učil se, ale po staru – zvykem ze střední. Tedy například z matematiky trochu příkladů týdně, trošku zopakovat teorii z jiného předmětu a musí to stačit. Nestačilo, teď už to vím a snad jsem se dostatečně poučil.

ZMA – Základy matematické analýzy

První ze třech největších strašáků prvního semestru. V tomto předmětu jsme si pěkně probrali posloupnosti, číselné řady, limity, funkce, derivace nebo například integrály. Zní to povědomě? Jasně, přece tohle se bere už na střední. Tato myšlenka mi vydržela asi první půlku první přednášky. Po přednášce jsem už tušil, že mě čeká zábavný půlrok. I tak jak jsem psal výše, nevěnoval jsem tomu během prvního měsíce, tolik, kolik by bylo potřeba.
Velikou výhodou tohoto předmětu jsou skvělí vyučující, kteří jsou neustálé ochotní pomoct (perličkou je skupina na Facebooku, kde odpovídají na dotazy). ZMA má také portál MARAST, který slouží jako cvičebnice se spoustou příkladů. Navíc se zde „píšou“ online kvízy, které prověří teoretické znalosti. ZMA vám dá hodně.  Opět mě to utvrdilo, že co se týče matematického oboru, musím se víc učit. Dalo mi nadhled v matematice a možná i trochu více logického myšlení. Doporučuji ať tenhle předmět nepodceníte 🙂

MLO – Matematická logika

U matematiky ještě zůstaneme. V MLO se probírá výroková logika, její zákony a teorie. Po výrokové se probere predikátová logika a následně ještě například booleova algebra. Na přednáškách jsem většinou téměř polovinu času nevěděl, která bije. Co se týče cvičení, bylo jen jednou za 14 dní, což mi přišlo málo. Klidně bych snesl každý týden. Důsledek toho byl, že látka probraná na přednáškách (vždy byly 2) se na cvičení procvičila velmi rychle.  Na druhou stranu, když tomu budete věnovat opět dostatek času, problém by být neměl.

PAI – Právo a informatika

Jeden opravdu čistě teoretický předmět. Právo má pouze jednu přednášku a přednášejí jej, opět, skvělí přednášející, kteří opravdu ví o čem mluví. Ostatně, jsou to právníci z praxe. Dozvíte se různé informace o trestním právu vzhledem k IT (oblíbené řešení otázky stahování filmů,..), o počítačové kriminalitě nebo například jak zakládat e-shopy, sepisovat a uzavírat smlouvy apod. Předmět zvládnout těžké není – píše se pouze závěrečná zkouška. Právo mi dalo cenné základní informace, které se jednoduše hodí.

ČAO – Číslicové a analogové obvody

Podle názvu si každý pravděpodobně odvodí předmět, kde se bude probírat elektrotechnika, desítky vzorců apod. Pravda není daleko, ale není to tak hrozné. ČAO si klade za cíl nás seznámit s problematikou elektrotechniky a mimo jiné naučit pracovat s programem Mathematica. Přednášky jsem si doslova užil, asi jako každý. Neobvykle přednášku vedou dva přednášející, jmenovitě p. Novotný a p. Kyncl. Oba přednášku berou zábavným stylem, látku vysvětlují pomocí spousta metafor a opravdu, upřímně a od srdce se tam i zasmějete. Předmět lze zvládnout opravdu snadno a i když vás probíraná látka nebude moc zajímat, přednášky stejně doporučuju. Pobavíte se a něco si odnesete 🙂

PA1 – Programování a algoritmizace 1

Schválně si nechávám poslední 2 předměty na konec. PA1 je druhým členem obávané trojice strašáků. V předmětu se naučíte programovat v C a musím říct, že docela i do hloubky. Během prvních úvodních přednášek  jsme probrali, jak fungují reprezentace dat, poté základní konstrukce jazyka (podmínky, cykly,..). Následovalo probrat funkce, pole. Doposud sranda, protože tohle vše jsem už znal a nanejvýš jsem se tam nad něčím pozastavil. Druhá půlka semestru se věnuje „kouzlu“ nízko-úrovňových jazyků. Probrali jsme si pointery, dynamickou alokaci a pro mě už to začalo být zajímavé a především i těžší.
Během celého semestru dostáváte každých 14 dní domácí úlohy, za které se sbírají body a jsou povinné (tedy určitá část z nich). Hodnocení probíhá na bájném systému ProgTest, který mě potrápil až až. Progtest zkontroluje váš program, syntaxi, zkouší ho shodit, testuje mezní data, rychlost a mnoho dalších faktorů. Jednoduše řečeno, když uvidíte zelenou barvu, která značí úspěch – vítězíte.
Zkouška probíhá na 2 části – praktická a teoretická. Praktická byla více méně snadná, pokud během roku děláte domácí úlohy a nemáte větší problém, tak ji zvládnete. Já ji zvládl, i když jen z poloviny. První úlohu jsem měl hned, u druhé se zasekl a nemohl jsem ji vyřešit. Samozřejmě opět praktickou děláte vůči Progtestu.
Teoretická zkouška dopadla hůř, než jsem čekal. Bylo potřeba 10 bodů z 20. Zkoušku konáte na Progtestu a u většiny otázek je možnost vybírat většinou až z 5 odpovědí. Z toho 1-5 může být správných. I za jednu špatně, dostanete 0 bodů z otázky. Oproti teoretickým testům během semestru je třeba se připravit na trojnásobně větší nálož obtížnosti. První termín teorie jsem nezvládl, druhý už naštěstí ano. Víc neprozradím, to musíte zažít 🙂

PS1 – Programování v shellu 1

A poslední předmět. Největší zabiják a strašák celého semestru. Doslova! V tomto předmětu se vás snaží naučit pracovat s linuxem, základní příkazy v shellu, zpracování bashe, zpracování dat např. pomocí cut, grep, awk apod. Dostanete se i k tématům okolo práv a procesů. Pokud jste nikdy s linuxem nedělali, být vámi, aspoň si ho ve virtuálu před nástupem zkuste používat. Usnadní to první šok 🙂 (já ho naštěstí trochu před nástupem na VŠ používal). Největší problém jsou testy. Předmět je zakončený klasifikovaným zápočtem, to tedy znamená, že sbíráte body a na konci semestru rovnou podle bodů dostanete známku. Testy byly 4 během semestru a psaly se opět na Progtestu. Bohužel, narozdíl od PA1 kdy vám progtest v případě neúspěchu dost často nabídl srozumitelnou nápovědu, zde dostanete maximálně „Chybný výstup“. Progtest kontroluje opravdu hodně věcí a záludností. Víc než vaše znalosti, tenhle předmět prověří vaše nervy. Zvládl jsem ho, ale s pořádnou dávkou nervů. S linuxem vás to trochu pracovat naučí, budete umět pracovat v příkazové řádce, ale samostatnou správu systému vás nenaučí (to údajně v jiných předmětech kolem linuxu).

Suma sumárum

Pokud se budete více pravidelně připravovat, připravíte si nějaké ty nervy, první semestr se zvládnout dá. Naučíte se spoustu věcí a některé z nich nesouvisí s předměty. Naučil jsem se  více se soustředit na daný problém, více uvažovat, rozvinul jsem si logické myšlení uvědomil si, že spánek je jen další veličina, která může snadno kolísat. Zatím jsem spokojený a věřím, že FIT na ČVUT za to stojí. Takže, vzhůru do toho!

Abych nezapomněl! Na FITu studuje i spousta slečen. Takže pokud to nějaká čtete, i holky IT zvládají a musím říct, že znám i pár, které zvládly první semestr lépe jak já  a spousta dalších!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich